Charakterystyczne cechy podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe to rodzaj przejezdnych podestów ruchomych, które umożliwiają wykonywanie prac na wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Kryterium klasyfikacyjnym jest rodzaj konstrukcji nośnej, podpierającej platformę roboczą. Podnośniki nożycowe wykorzystywane są do przeprowadzania prac na wysokościach. Jak działają i co warto o nich wiedzieć?

Czym charakteryzują się podnośniki nożycowe?

Podnośniki to bardzo zróżnicowana grupa sprzętów, znajdujących szerokie zastosowanie. Konstrukcja nośna podnośników nożycowych ma postać dwóch dźwigni dwuramiennych, które połączone są na środku sworzniem. Na szczycie ramion osadzony jest podest koszowy, przeznaczony dla pracowników. Sworzeń umożliwia obrót dźwigni i składanie oraz rozkładanie mechanizmu nożycowego, a jednocześnie ruch platformy roboczej w pionie. Podnośniki nożycowe zawierają jedną lub kilka par nożyc. Za ich składanie i rozkładanie odpowiadają siłowniki hydrauliczne. Podnośniki nożycowe są wygodne w obsłudze, mobilne i funkcjonalne. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość, a dodatkową zaletą jest duży udźwig. Podnośniki nożycowe umożliwiają przemieszczanie osób na stanowiska robocze, dlatego używa się ich przede wszystkim do wykonywania prac budowlanych, a także przy wykonywaniu prac instalatorskich, podczas remontów i przy konserwacji elewacji budynków. Stosuje się je również podczas montażu instalacji elektrycznych, grzewczych i klimatyzacyjnych.

Zasada działania podnośników

Sterowanie podnośnikami nożycowymi następuje z pulpitu sterującego, umieszczonego na platformie roboczej. Przy jego pomocy odbywa się przemieszczanie podnośnika oraz podnoszenie platformy w osi pionowej. Bezpieczeństwo osób, obsługujących podnośniki nożycowe, zapewniane jest przez szereg systemów zabezpieczających. Sama platforma robocza wyposażona jest w barierki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Cylindry hydrauliczne wyposażone są w zawory bezpieczeństwa, a siłowniki hydrauliczne umieszczone są pomiędzy podstawą podnośnika, a ramionami nożyc lub bezpośrednio pomiędzy nożycami.

Zalety i wady podnośników nożycowych

Mechanizm wykorzystany w budowie podnośników nożycowych ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Istotnym czynnikiem przy pracach na wysokości jest stabilność sprzętu, a cecha ta stanowi główną zaletę podnośników. Ich specyficzna budowa pozwala na zachowanie środka ciężkości w tym samym miejscu przez cały czas pracy urządzenia. Zaletą jest również duży podest, na którym zmieści się kilku pracowników. Podnośniki nożycowe charakteryzują się przy tym bardzo kompaktowymi wymiarami, co sprawia, że nadają się do pracy w miejscach, gdzie większe urządzenia nie będą w stanie się zmieścić. W takim przypadku istotne jest jednak, żeby podnośnik wyposażony był w silnik elektryczny – maszyny z silnikami spalinowymi nie mogą być stosowane we wnętrzach ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia osób znajdujących się w pobliżu. Wymiary podestów, wysokość podnoszenia oraz dopuszczalne maksymalne obciążenie różnią się w zależności od modelu podnośnika. Niestety podnośniki koszowe umożliwiają zwykle podnoszenie wyłącznie w pionie, dlatego nie mają zastosowania tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do danego miejsca.

Wróć