Podstawowe typy podestów ruchomych

Podesty ruchome to urządzenia użytkowane w transporcie bliskim. Są to dźwigi służące do przemieszczania ludzi oraz materiałów na wysokość przy wykonywaniu różnego rodzaju prac, najczęściej budowlanych albo montażowych. Stanowią więc zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywę dla stałych rusztowań. Jakie są typy podestów ruchomych?

Podział ze względu na wariant konstrukcji nośnej

Jedną z klasyfikacji podestów ruchomych jest to, jaki mają one typ konstrukcji nośnej. W tym przypadku wyróżniamy podesty:

  • teleskopowe – konstrukcja wsparta na teleskopowym maszcie; sprawdzają się przy pracy na nierównym terenie i na trudnym podłożu,
  • przegubowe – konstrukcja wsparta na łamanym, przegubowym maszcie, który sprawia, że zwyżki mogą mieć dużą wysokość roboczą,
  • nożycowe – konstrukcja wsparta na dwuramiennych dźwigniach wznoszonych na dwóch, krzyżujących się ramionach; zapewniają dużą stabilność pracy.

Podział ze względu na zasilanie

Podesty ruchome często rozróżniane są także ze względu na sposób zasilania. Wyróżniamy podesty obsługiwane:

  • ręcznie,
  • hydraulicznie,

W tej podkategorii, największą popularnością cieszą się podesty hydrauliczne, głównie ze względu na niezawodną pracę.

Podział ze względu na elementy konstrukcyjne

Kolejnym kryterium podziału są specyficzne cechy konstrukcyjne. W tym przypadku wyróżniamy podesty:

  • wiszące – przymocowane do lin; używane przede wszystkim do mycia okien na wieżowcach,
  • masztowe – posiadają maszt na którym porusza się platforma,
  • przejezdne – łączą platformę z podwoziem co umożliwia ich transport, są więc praktyczne w użyciu. W tej kategorii wyróżniamy również modele samojezdne (montowane na podwoziach), a także przewoźne (montowane na specjalnych naczepach).

Podział podestów ruchomych jest jak widać dość szeroki, jednak niezależnie od liczby kategorii są to bardzo praktyczne urządzenia, bez których prace na wysokościach w wielu przypadkach byłyby praktycznie niemożliwe. Jeśli potrzebują Państwo wynająć podest ruchomy w niskiej cenie, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego przedsiębiorstwa.

 

 

 

Wróć